Wednesday, November 12, 2008

“A csontritkulás nem akadályozhat meg az aktív életben!”


a korábbi Bond-lány, Ursula Andress arra buzdítja a nőket, hogy ezt mondják az orvosuknak.

A ‘Kortalan nők’ elnevezésű kampány feveszi a harcot a társadalom azon elavult nézetével, miszerint a csontritkulásban szenvedő nők esendőek és sebezhetőek. A nők több, mint 90%-a állítja, a betegség nem fogja megakadályozni őket abban, hogy teljes életet éljenek.

A kezdeményezés elindításával Ursula Andress ezt üzeni a nőknek: „Mindenki évről évre ellenőrizze a csontjait. A csontritkulás engem nem tudott megállítani és Önöket sem szabad megállítania.”

Brüsszel, 2008. október 14. – Egy, a napokban közzétett új nemzetközi felmérés radikális változásról számolt be a nők csontritkulással, azaz a csontokat gyengítő betegséggel kapcsolatos hozzáállásáról.

A csontritkulásban megbetegedők hagyományos nézetét, miszerint az ebben szenvedő nők esendőek és sebezhetőek, felülírja egy 500 orvost és 1000 nőt magába foglaló, öt országban elvégzett nemzetközi felmérés. A felmérés válaszadóinak 93%-a egyértelműen nem hagyja, hogy csontritkulásuk megakadályozza őket abban, hogy teljes életet éljenek.
E felmérés képezi egy új kampány sarokkövét, melyet ma indított a Nemzetközi Csontritkulás-alapítvány (International Osteoporosis Foundation, IOF) és a Nemzetközi Nőorvos Társaság (Medical Women’s International Association, MWIA).
A kampány célja az idejétmúlt sztereotípiák eltörlése és a nők csontritkulással kapcsolatos oktatása.

A Brüsszelben megtartott nyitórendezvényen részt vett Ursula Andress színésznő is, aki az ikonikus James Bond-lányt, Honey Rydert alakította az 1962-es „Dr. No” című filmben. Ursula, akinél a csontritkulás korai formáját diagnosztizálták, azt nyilatkozta:
„Izgatott vagyok, hogy támogathatom a ‘Kortalan nők kampányt’, mert olyan hozzám hasonló nőknek szól, akik aktív, teljes életet élnek és nem akarják, hogy a csontritkulás miatt kevésbé élvezzék az életet, vagy fogva tartsa őket a betegség. A csontritkulás egy ‘csendes tolvaj’, mely megfoszthat minket az erős csontoktól és az aktív élettől anélkül, hogy egyáltalán észrevennénk.
Viszont korai felismeréssel, pozitív hozzáállással és az életstílushoz leginkább illő kezeléssel a csontritkulás nem feltétlen fogja befolyásolni mindennapi életünket.”

A csontritkulásban szenvedő nőknek van életpályájuk, családjuk, gyakran utaznak és oly módon élvezik intenzíven élt életüket, ami saját édesanyjukat biztosan megrémisztette volna. Ezek a nők nem akarják, hogy betegségük megbélyegezze őket. Valójában a felmérés során megfigyelt nők 85%-a aktívnak írta le magát és csak 23%-uk érezte úgy, hogy ‘esendőek és törékenyek’, továbbá mindössze 31%-uk gondolta úgy, hogy a betegség negatív irányban befolyásolta életét1.

Ezzel ellentétben a megfigyelt orvosok sokkal sztereotipikusabb képet festettek a betegségről és az érintettekről. Több, mint az orvososk fele (58%) írta le a csontritkulásban szenvedő nőket ‘esendőnek és törékenynek’1. Összességében 75%-uk hitte azt, hogy a csontritkulás negatív irányban befolyásolja a nők életkilátásait, míg 61%-uk érezte úgy, hogy a csontritkulás megakadályozza a nőket az olyan mindennapos tevékenységekben, mint például a bevásárlás vagy a társasági életi.
A nők és az orvosok nézetei akkor is eltérőek voltak, amikor számba vették a csontritkulás legjobb kezelési módszereit. Saját betegeikről megkérdezve a megfigyelt orvosok úgy gondolták, hogy a betegeknek mindössze 33%-a hagyta ki néha a kezelési adag szedéséti.
„Azok a betegek, akik a szükséges felénél is kevesebbszer veszik be gyógyszereiket, csak minimális törésvédelemben részesülnek vagy egyáltalán nem részesülnek ilyesmiben. Fontos, hogy az orvosok együtt dolgozzanak a betegekkel, mert ezáltal jobban megérthetik a betegségben szenvedő nők igényeit és életstílusát.”

A felmérés eredményei megerősítik e közös célt és együttműködési igényt, továbbá az orvosok és a csontritkulásban szenvedő nők egyetértenek a hatékony, hagyományosabb jellegű kezelés megtalálásának fontosságában, ami lehetővé teszi a nők számára korábbi életstílusuk fenntartását, és betegségük éveken át történő karbantartását.

„Az orvos és a beteg közötti párbeszéd nagyon fontos.” - tette hozzá Dr Shelley Ross, a MWIA főtitkára, aki szintén felszólalt a kapmány megnyitóján.
„Női orvosokat képviselő szervezetként a MWIA-nak kettős érdekeltsége van ezen új kampány sikerének biztosításában: ezek egyik oldalát a betegségben szenvedő nők jelentik, a másikat pedig az őket kezelő személyek.”

A csontritkulás világszerte több, mint 200 millió embert érint , ennek ellenére a betegséget gyakran nem ismerik fel és a tünetek hiánya miatt aluldiagnosztizálják. A legtöbb ember csak akkor jön rá, hogy ebben szenved, amikor ténylegesen eltörik egy csontjuk.
„Gyakran elsiklunk a csontritkulás tényleges következményei felett.” - mondta Dr. Daniel Navid, az IOF vezető szaktanácsadója. „Sok ember tudja, hogy a csontritkulás csonttörésekhez vezet, de igazából senki sem fogja fel, hogy a csípőtörést szenvedett 50 év feletti férfiak és nők 20%-a egy éven belül belehal a szövődményekbe , . Ezért fontos ez a kampány és a hozzá hasonló megmozdulások.”

„A nőknek fel kell emelniük a hangjukat csontjaik egészségével kapcsolatban és beszélniük kell orvosaikkal a hozzájuk legjobban illő kezelési lehetőségekről.” – mondta Ursula Andress. „Találniuk kell egy terápiát, mely nemcsak éveken keresztül védi őket a csontritkulástól, hanem meg is felel változatos és aktív életüknek. Én azt tanácsolom az e betegségben szenvedő nőknek, hogy legyenek boldogok, ismerjék egészségi állapotukat és vigyázzanak magukra!”

A kutatás
A felmérést 2008. júliusában végezte a Double Helix nevű független piackutató cég Franciaországban, Németországban, Mexikóban, Svájcban és az Egyesült Királyságban. Mindegyik országban 100 orvost és 200, csontritkulásban szenvedő (55 éves vagy idősebb) nőbeteget kérdeztek meg telefonon; a felmérés teljes populációja 1500 fő volt.
A betegeket megkérték, hogy beszéljenek saját tapasztalataikról, míg az orvosoktól azt kérték, hogy saját betegeikkel szerzett tapasztalataikról beszéljenek. A megkérdezett betegek és orvosok nem álltak kapcsolatban egymással.
A felmérés eredményei a ‘Kortalan nők: kampány az erősebb csontokért’ (‘Timeless Women: The Campaign for Stronger Bones’) című jelentésben tekinthetők meg a www.fortimelesswomen.com honlapon.

Az IOF (International Ossteoporosis Foundation)
Az IOF Nemzetközi Csontritkulás Alapítvány egy Svájcban működő kampány- és kutatószervezet, mely világméretű szövetségként funkcionál betegek, orvosi és kutatótársaságok, tudósok, egészségügyi szakemberek, valamint a csontok egészségi állapotával foglalkozó nemzetközi vállalatok számára.
Ez a világ legnagyobb nem kormányzati szervezete (non-governmental organization, NGO), melynek célja a csontritkulás megelőzése, diagnosztizálása és kezelése.
Az IOF célja a csontritkulás tudatosításának és megértésének növelése, az emberek cselekedeteinek motiválása a csontritkulás megelőzése, diagnosztizálása és kezelése érdekében, valamint az országos csontritkulás-ellenes társaságok támogatása hatékonyságuk maximalizálása céljából.

A MWIA
A MWIA egy nemzetközi nem kormányzati szervezet, mely női orvosokat képvisel mind az öt kontinensről. Az MWIA céljai közé a következők tartoznak: az egészségügyben dolgozó nők együttműködésének támogatása a különböző országokban, baráti kötelék és megértés kialakítása e nők között világszerte, az egészségügy területén lévő, nemhez kapcsolódó egyenlőtlenségek aktív ellenzése a női és férfi orvosok között, beleértve a szakmai lehetőségeket és a gazdasági szempontokat is, továbbá találkozási lehetőségek felajánlása az egészségügyben dolgozó nők számára azzal a céllal, hogy megvitassák az emberiség egészségével és jólétével kapcsolatos kérdéseiket.

Forrás:
VM.komm Kommunikációs Tanácsadó Iroda

No comments: