tetű, tetvesség, zoonózisok
Elég egy apró fehér szöszt találni gyermekünk hajában ahhoz, hogy kitörjön a pánik. Kétségtelen, hogy a fejtetű ellenszenves élőlény, de ritkán veszélyes. Lássuk, mit kell tudni ahhoz, hogy kézben tarthassuk a fejtetű-fertőzést.
A fejtetvesség az óvodába vagy iskolába járó kisgyermekeknél a leggyakoribb. Ebben a korban sokat játszanak együtt a gyermekek, és sokszor használnak közös fésűt, kalapot, hajcsatot vagy hasonló kelléket. Azok a felnőttek, akik együtt élnek ekkora gyermekekkel, ugyancsak jobban ki vannak téve a fertőződés veszélyének.
A fejtetű sokszor közvetlenül, fej-fej érintkezés során terjed, amikor az élősködők átmászhatnak az egyik személy hajából a másikéba. A tetvek azonban rövid ideig túlélhetnek textíliákon vagy személyes tárgyakon, így például egy közös hajkefe is segíthet a terjedésben. A tetű nem ugrik, és nem repül át egyik fejről a másikra.
A tetvek és a serkék nagyon aprók, de szabad szemmel észre lehet venni őket. A fejtetű fehér, barna vagy sötétszürke. Gyakran van a tarkón vagy a fül mögött. A serkék kerek vagy ovális szöszök, és erősen hozzá vannak ragadva a hajszálak fejbőrhöz közeli részéhez. Ha megpróbáljuk leszedni a serkéket, nem fog sikerülni. A legújabb kutatások szerint a vizes hajban a legkönnyebb észrevenni a serkéket.
Forrás: Informed (teljes cikk a honlapon)
No comments:
Post a Comment