Tuesday, January 20, 2009

AZ ÉV KÓRHÁZA 2008-ban

A HáziPatika.com www.azevkorhaza.hu honlapon indított 2008. évi szavazásának eredményét a mai napon mutatták be. A beérkezett közel 90 ezer szavazat az eddigieknél szigorúbb ítéletet mutat, a díj történetében például most először fordult elő, hogy az összesített átlageredmény romlott.

A magyarországi kórházi betegellátás folyamatosan változásokon, fejlesztéseken megy át, ezért számos szakmai mutatóval vizsgálják működésüket. Mindemellett továbbra sem elhanyagolható a szolgáltatásokat igénybe vevők – a páciensek – véleménye. Az immár hagyományos és évről-évre megismételt online szavazás a betegelégedettség és kórházi betegellátás színvonalának felmérésén túl, a hazai betegellátás színvonalának növeléséhez is hozzá kíván járulni.

A szavazáson Magyarország összes államilag finanszírozott kórháza és klinikája részt vesz, a szavazás során egy ötfokú skálán – az iskolákban megszokott módon – osztályozhatták az intézményeket, összesen öt kategóriában: Orvos-szakmai ellátás, Ápolás- és szakszemélyzet, Infrastruktúra, Ellátás, Környezet és tisztaság, a kapcsolódó fórum oldalain pedig mindenki bővebben is elmondhatta véleményét, észrevételeit.

A kezdeményezés ezúttal ismét rekord közeli érdeklődést keltett fel, a szavazási időszak alatt közel 90 ezer (89.745) szavazat érkezett.
Természetesen a szavazás jellegéből adódóan a kapott eredmények statisztikai értelemben nem reprezentatívak, mindazonáltal a beérkezett szavazatok száma (a minta nagysága) alapján érdemes bepillantani az összesített eredményekbe.

Az összesített, végső értékelésben a szavazás történetében először rosszabbak lettek az eredmények, azaz (országosan) a kórházak átlagos megítélése a tavalyi évben határozottan romlott. Az összesített átlagérték – a 2005-ös 3,54, a 2006-os 3,63 után és 2007-es 3,67 után – mindösszesen 3,44 lett, ami a valaha tapasztalt leggyengébb mutató.

Arról már tavaly is írtunk, hogy immár egyetlen intézménynek sem sikerült összetettben a 4,0 eredmény elérnie, de míg tavaly az egyes kategóriákban még születtek 4,0 fölötti eredmények (például 2007-ben az „Orvos-szakmai ellátás” kategóriában 40 intézmény érdemelte ki a 4,0 vagy magasabb átlagot.), idén egyetlen egy intézmény, egyetlen egy kategóriában sem volt képes a 4-es osztályzatot elérni.

Az eredményeket tekintve feltűnő változás továbbá, hogy elsősorban a „szakmai kategóriákban” – „Orvos-szakmai ellátás”, „Ápolás- és szakszemélyzet” – nagyon megerősödtek a gyermekek ellátásáért felelős intézmények, amit részben talán a hálás szülők nagyobb internetes aktivitásával is magyarázható.
Szintén érdekes változás, hogy az egyetemi klinikák eddig tapasztalható szélsőséges megítélése lényegesen differenciáltabba lett, igaz egyetlen kivétellel: az „Infrastruktúra” kategóriában még mindig borzasztóan gyengén szerepelnek.

Az egyes kategóriák egymáshoz hasonlított eredményei szinte változatlanok. A legjobb ismét az „Orvos-szakmai ellátás” majd az „Ápolás- és szakszemélyzet” kategóriák lettek, amit a „Környezet és tisztaság” az „Ellátás” kategóriák követnek, a sort pedig immár negyedszer is az „Infrastruktúra” kategória zárja.

Területi megoszlás
Az egyes megyék, illetve a budapesti kerületek (az adott területen lévő kórházak eredményeit summázva) összesített eredményeit áttekintve elmondható, hogy a megyék fővárosi kerületek rovására történő erősödése tovább folytatódott, így e nem hivatalos verseny az első három helyezettje közé ezúttal nem jutott be egyetlen fővárosi kerület sem.
(Mindazonáltal az „Orvos-szakmai ellátás” azonban továbbra is a főváros kategóriája, minden gyengülés ellenére e kategória többségét (6 db helyet) és első helyét egyaránt egy fővárosi kerület szerezte meg.)
2008-ban Győr-Moson-Sopron megye végzett az élen de a többi „élversenyző megye” is – Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés, Budapest XIV. ker, – hagyományosan jól szokott szerepelni. Érdekes, viszont hogy az elmúlt években kiválóan teljesítő Zala megye ezúttal csak a lista alsó traktusában tudott végezni.
Szintén állandó, bár kevésbé örömteli tény, hogy a nem hivatalos versenyben leggyengébben szereplő ismét Nógrád megye lett.

AZ ÉV KÓRHÁZA

A hivatalos végeredmény szerint az első helyet és így „Az év kórháza” megtisztelő címet a miskolci Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház nyerte. Második helyen a fővárosi SE ÁOK Kardiológiai Központ, harmadik helyen pedig az Zirc Városi Erzsébet Kórház-Rendelőintézet végzett.


Az erkölcsi diadal mellett mindhárom kórház – a Pfizer cég támogatásának köszönhetően – modern számítógépekkel is gazdagabb lett.

Orvos-szakmai ellátás

1. Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház
2. SE ÁOK Kardiológiai Központ
3. PTE ÁOK OEC Traumatológiai Központ Baleset - és Kézsebészeti Klinika

Ápolás- és szakszemélyzet

1. Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház
2. Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Kórháza
3. PTE ÁOK OEC Traumatológiai Központ Baleset - és Kézsebészeti Klinika

Ellátás

1. Dombóvári Szent Lukács Egészségügyi Közhasznú Társaság
2. Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház
3. SE ÁOK Kardiológiai Központ

Infrastruktúra

1. Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház
2. SE ÁOK Kardiológiai Központ
3. PTE ÁOK OEC Traumatológiai Központ Baleset - és Kézsebészeti Klinika

Környezet és tisztaság

1. Zirc Városi Erzsébet Kórház-Rendelőintézet
2. Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház
3. SE ÁOK Kardiológiai Központ

A szervezőről

A HáziPatika.com 1999 áprilisában indította el egészségügyi portálját, amely indulása óta folyamatosan és dinamikusan növekszik. Havi közel hatszázezer olvasójával és 5 millió oldalletöltésével Magyarország legnagyobb és leglátogatottabb tematikus egészségügyi weboldala. A cég üzemelteti a babaszoba.hu csecsemő- és gyermekegészségügyi portált, valamint az elsősorban az 50 év fölötti látogatókhoz szóló 50plusz.hu portált is.

Célja, hogy értékes, korszerű és szakmailag hiteles, az egészséggel és az egészséges életmóddal kapcsolatos információkat juttasson el elsősorban a nem szakmabeli olvasókhoz. Azokhoz szól, akik egészségi állapotukról, egyes betegségekről, egészségügyi intézményekről szeretnének tájékozódni, illetve egészséges életmódot kívánnak kialakítani. Ennek megfelelően a portál orvosok, egészségügyi szakemberek közreműködésével és szakmai felügyelete mellett készül, valamint igazodik az akadémikus orvostudomány általánosan elfogadott irányvonalaihoz. A naponta frissülő egészségügyi hírek mellett több mint kétezer cikk, kiemelt rovatok, betegséglexikon, egészségügyi adatbázisok, tesztek, kalkulátorok, vizsgálatok, laboreredmény-értelmező, számos interaktív szolgáltatás és webáruház várja az érdeklődőket.

Forrás:
VM.komm Kommunikációs Tanácsadó Iroda

No comments: