Tuesday, June 22, 2010

Miért élnek a férfiak rövidebb ideig, mint a nők?

élettartam, férfiak
Az amerikai orvos, Marianne J. Legato új könyvében (Why Men Die First: How to Lengthen Your Lifespan) a biológiai, kulturális és egyéni okokról olvashatunk, ami megmagyarázza, hogy miért élnek a férfiak több mint fél évtizeddel rövidebb ideig, mint a nők.

A szerzőnő szerint a férfiak rövidebb életkilátásainak egyik oka, hogy a férfiak törékenyebbek és sebezhetőbbek, mint a nők. És szemben a nőkkel, akik kiharcolták maguknak az egészséges élethez szükséges speciális jogokat, a férfiak nem követeltek egyenlő bánásmódot. „A férfiak ilyen szempontból nagyon el vannak hanyagolva” – fogalmaz az író.

A férfiak egészségi problémái nagyban a kulturális nevelésre vezethetők vissza. A szabályok már születés után nem sokkal nyilvánvalóak: tartsd benn a fájdalmadat, ne légy gyenge, embereld meg magad. A férfiak csak akkor keresnek orvosi segítséget, ha a párjuk erre kényszeríti, vagy ha a betegség már súlyos állapotban van. „A nők logikusan kérnek segítséget, és motiváltak az egészségük megőrzésében.”

Dr. Legato könyvében áttekinti azokat a speciális igényeket, amelyek megvalósításával meghosszabbíthatjuk a férfiak életét. „Nem szabad elfogadni, hogy a férfiak hat-nyolc évvel rövidebb ideig élnek, mint a nők. Ha sikerült legyőzni a mellrákot és részben az AIDS-t is, akkor igazán megmenthetjük a férfiúinkat is.”

A szerző hat tényezőt sorol fel, ami már első lépésként is nagy jelentőségű lehet.

1. Beszélj őszintén az orvosoddal.

A nők ezt már korán megtanulják. Egyes panaszok – például az erekciós zavarok – súlyos állapotok, például cukorbetegség vagy szívbetegség első tünetei lehetnek. És minden kulturális szokás ellenére a férfiaknál is szükség van a mell vizsgálatára, ahogy a herék rendszeres önvizsgálata, és a prosztatavizsgálat is elengedhetetlen.
forrás: Informed

Tuesday, June 15, 2010

Házi praktikák rovarcsípésre

rovarcsípés, házi szerek

Akinek érzékeny a bőre, netán ekcémás, nem mindegy, mit használ rovarcsípésre. Íme néhány egyszerűen elkészíthető házi gyógyír:

– A kukoricakeményítő kiváló házi szer rovarcsípésre. Keverjük el a keményítőt vízzel, mossuk le a csípés helyét, majd szárítsuk meg. Kenjük rá a keményítős pépet, és hagyjuk rászáradni. Szükség szerint ismételjük meg a műveletet. A kukoricakeményítő kihúzza a méreganyagot a bőrből, és enyhíti a viszketést. Ha nagyobb a csípés, víz helyett használhatunk ecetet is.

– A húspuhító is hatékony természetes szer csípésre. Ugyanúgy alkalmazzuk, mint a keményítőt, az enzimek lebontják a rovarból a bőrbe került méreganyagokat.

– A banánhéj az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb házi szer. A héj belsejével dörzsöljük be a csípést. A banánban levő tannin csökkenti a duzzanatot, a viszketést és az irritációt.

Ha lekezeltük a csípést, fontos, hogy utána is elősegítsük a gyógyulást. Kiváló szerek a következők:

– A méz természetes antibiotikum, és hidratálja is a bőrt.
– A szegfűszeg-olaj fertőtlenít.
– Az aloe vera fertőtlenítő és gyulladásgátló hatású.

A házi kezelés mellett fontos tudni, hogy ha a csípés helye nagyon feldagad, vagy láz is kíséri a rovarcsípést, forduljunk orvoshoz.

Friday, June 4, 2010

„Ne feledje: a stroke nem utazik nyári szabadságra!”

TÖRŐDJÜNK MAGUNKKAL NYÁRON IS!
A Magyar Hypertonia Társaság által indított „Éljen 140/90 alatt!” mozgalom „Tudatos Törődés” alprogramja idén nyáron a stroke és a magas vérnyomás kezelésével kapcsolatos hasznos tanácsokra hívja fel a figyelmet. Cél, hogy az utazások, nyaralások alkalmával se feledkezzünk meg e betegségről, ekkor is tudatosan törődjünk magunkkal, mivel a stroke nem utazik nyári szabadságra!
A stroke köznyelvi elnevezése: szélütés, gutaütés de gyakran nevezik agyvérzésnek is. Ez egy olyan betegség, ami alattomosan, tünetek nélkül érkezik, és súlyos következményekkel is járhat: 10 szélütésen átesett beteg közül 9 soha nem lesz képes többet úgy élni, mint az agyi érkatasztrófa előtt.
A stroke kialakulásának kockázata azonban a magas vérnyomás megfelelő kordában tartásával csökkenthető! Mindösszesen 2 Hgmm-nyi vérnyomáscsökkentés már 10 százalékkal mérsékli a bekövetkezés kockázatát!
A nyári hónapokban – különösen az utazások, nyaralások alkalmával – gyakorta háttérbe szorul a rendszeres és megfelelő kezelés valamint az esetleg korábban már kialakított helyes étkezési szokások betartása. A szabadság alatt nem mindig jut eszünkbe időben bevenni a rendszeresen szedett gyógyszereinket, és nem mindig tudunk ellenállni az étel- és italkülönlegességeknek sem. (Márpedig a megfelelő védelmet – a baj megelőzését – csak a FOLYAMATOS, megszakítás nélküli kezelés biztosítja.
Nyáron, a nyaralások alkalmával megváltozik az emberek életmódja, elmaradhatnak a kialakult szokásai, vagy egyszerűen elfelejtődik a terápia. Éppen ezért a Társaság mostani kampányának fő üzenete is erre utal: „Ne feledje: a stroke nem utazik nyári szabadságra!”
A szélütés elsősorban az emelkedett vérnyomással áll összefüggésben. A magasvérnyomás-betegség valamint számos egyéb – gyakran a hipertónia mellett párhuzamosan „meglévő” –, szív- és érrendszeri megbetegedések rendszeres és állandó kezelést igényelnek, így rendkívül fontos, hogy a szabadságok, és utazások alatt se „függesszük fel a terápiát”!
Ennek érdekében érdemes a következő gyakorlati tanácsokat is figyelembe venni:
  1. Rendszeres gyógyszerszedés esetén a hosszabb utazások előtt mindenképpen konzultáljunk orvosunkkal!
  2. Az utazás megkezdése előtt – és ne előző este! – ellenőrizzük, hogy a rendszeresen szedett gyógyszereinkből van-e elegendő a nyaralás idejére.
  3. Ha hosszabb időre utazunk, mindig ellenőrizzük a gyógyszereink lejárati idejét! Lejárt szavatosságú gyógyszert soha ne szedjünk be!
  4. Írjuk fel a rendszeresen szedett gyógyszereink nevét és adagolását, így ha esetleg elveszítenénk, biztosan tudjuk pótolni.
  5. Soha ne felejtkezzünk el a gyógyszerek elcsomagolásáról, megfelelő módon való szállításáról! Az autó hátsó ablakában történő „napozás” például egyetlen gyógyszerkészítménynek sem használ.
  6. Ha repülőn utazunk, lehetőleg bontatlan csomagolásban vigyük a készítményeket, az esetleges félreértések elkerülése érdekében.
  7. Nyaralás alatt megváltozik az életvitelünk, így az új napi rutinban is találjuk meg a gyógyszerbevétel lehetőség szerinti állandó időpontját.
  8. Amennyiben magasvérnyomás-betegségben szenved, avagy már stroke-on is átesett, már az utazás tervezésekor fokozottan ügyeljen a napon töltött órák számára!

A Magyar Hypertonia Társaság által életre hívott „Éljen 140/90 alatt!” mozgalom keretében, 2009 őszén indított „Tudatos Törődés” alprogram elsősorban a hipertónia és a stroke összefüggéseinek megismertetésére helyezte a hangsúlyt. A program 2010 első félévében tovább lépett, immár a gyakorlati megvalósítására fókuszálva hasznos és hatékony eszközökkel kívánja segíteni az orvosok mindennapi gyógyító munkáját, vagyis a magasvérnyomás-betegség kezelésén keresztül a stroke kockázatának csökkentését. 
A nyári időszakban a Társaság azért is igyekszik hasznos tippekkel segíteni az érintettek mindennapjait, hiszen a fent említett betegségek esetén a terápia folyamatos, gyakran egy egész életen át tartó kezelés, amelynek abbahagyása, vagy nem megfelelő alkalmazása súlyos szövődményekhez vezethet. 
Az érdeklődők számos, a magasvérnyomás-betegséggel és a stroke-kal kapcsolatos tudnivalót megtalálhatnak a megújult www.vernyomasnaplo.hu címen elérhető honlapon

Forrás: VM.komm Kommunikációs Tanácsadó Iroda

Thursday, June 3, 2010

Nyári Táborozás




90 hasznos napot  dob ki az ablakon a hazai rendszer  több tízezer ovis és iskolás gyermek életéből!
a nyári szünetben semmi sem történik a hiperaktív-figyelemzavaros vagy diszlexiás gyermekekkel, tanulási képességeik szinten tartásáról több, mint 3 hónapig senki sem gondoskodik.

hazai Nevelési Tanácsadók és az intézményi fejlesztőpedagógusok is nyári szünetet tartanak. Közel 1300 szakember 10 hétig szabadságon van.
25-30 000 ovis és 60-65 000 iskolás gyermek 90 napja marad teljesen kihasználatlan.
A tanév közben pedagógiai megsegítést kapó figyelemzavaros, vagy diszlexiás gyermek fejlesztése és megsegítése leáll, tanulási képességei és –rutinja drasztikusan romlik   a hosszú nyári szünet alatt, mert a fejlesztésük abbamarad, a szinten tartásról a szüleik nem tudják hogyan gondoskodhatnának.
  
Okok
A nyári szünet kezdetével együtt több tízezer figyelemzavaros vagy diszlexiás vagy tanulási részképesség problémákkal küzdő ovis és iskolás gyermek fejlesztése leáll, mert a fejlesztésüket végző szakemberek hosszú nyári szünetet tartanak. Az addig elért eredmények begyakorlása 3 hónapon át félbemarad. A gyakorlás és szinten tartás ilyen hosszú időn át tartó hiánya azt eredményezi, hogy az addigi eredmények elvesztésének kockázata hatalmasra nő. Ha októberben majd újra indul a fejlesztésük, akkor szinte újra kell kezdeni ezt a pedagógiai munkát. Ezért gyakorlatilag szinte egy helyben toporog éveken át több tízezer gyermek fejlesztése.

Van megoldás

Az Eleven Team Alapítvány olyan szervezet, amely a nyári szünetben is tart foglalkozásokat vagy vizsgálnak  gyermekeket, munkájukat nem hagyják abba a tanév után sem, a családok, a gyermekek folyamatos megsegítéséről gondoskodnak.
Kidolgoztak 2 tüneti kérdőívet gyermekükről a szülők számára és az ezekhez tartozó otthoni gyakorlatsorokat, amik a gyermekek képességeik szinten tartásáról gondoskodnak a nyári szünet alatt is. Egész nyáron fejlesztő foglalkozásokat biztosítanak ovisoknak és iskolásoknak.
2010.június 10.-én csütörtökön 13.00.-tól 19.00.-ig  ingyenes nyílt délutánt tartanak az Eleven Team Tréningközpontban, Budapesten a XIV.kerületben a Stefánia út 61.sz. alatt,  ahol a szülők kitölthetik a  tünetei kérdőíveket, amikből egyértelműen kiderül a szülő számára is, hogy a nyári szünetben milyen gyakorlatokat lesz érdemes elvégezni otthon. Az alapítvány szakértői rendelkezésre állnak majd, ingyenes tanácsadásokat tartanak a szülőknek. A kidolgozott gyakorlatosokat is rendelkezésre bocsájtják.
Azokat a szülőket várják, akiknek óvodás vagy általános iskolás gyermekük van, okos, értelmes gyerkőcök, akikre a tanév során a pedagógusaik panaszkodtak, akár a tanulással, akár a viselkedésükkel volt nehézség.

Magyarországon az eleven gyermekek és családjuk élettere drasztikusan leszűkült. Ezért az Eleven Team Alapítvány célja a családok életminőségének, körülményeinek javítása, társadalmi integrációjuk segítése többek között különböző programok megvalósításával.
A szervezet szakemberei az „Eleven Tudásháló nevű szakmai módszer kidolgozásával és alkalmazásával megtanítják a gyermekeket és környezetüket arra, hogyan tudják a hiperaktivitás előnyeit a mindennapokban is kamatoztatni, és akár csúcsteljesítményeket is elérni. Különböző tréningek és szabadidős programok során továbbfejlesztik a hiperaktív gyermek „sikerteljesítményeit”, mert felnőttkorban ezekkel a képességekkel lesz a legnagyobb esélye a munkaerőpiacon való érvényesülésre.
Az Eleven Team Alapítvány szakemberei folyamatosan tájékoztatják a hiperaktív gyermekek családjait azokról egyéni és társadalmi folyamatokról, következményekről vagy eredményekről, amelyek segíthetik őket a mindennapokban.

Jávori Ildikó
pszichopedagógus
vezető szakértő

Forrás: VM Kommunikációs Iroda

Megjegyzés: 
Abban régi, sokat szidott "átkosban" példamutató volt az iskolás gyermekek nyári foglalkoztatása! 
Nyári (napközis) táborokba jártunk, ki a zöldbe, reggel 8- délután 5-ig vigyáztak ránk, az étkezésre éppen annyit kellett fizetni, mint év közben a napköziben. A tanárok megosztották egymás között az ügyeletet, mindenkire jutott vagy két hét.
A mi táborunk a Hűvösvölgyi Nagyréten volt, egész nap játszottunk, szám-háborúztunk, kirándultunk. 
A hetedik kerületi iskolából külön villamos szállította (átszállás nélkül) a gyerekeket a Hűvösvölgybe, a jegy is csak valami jelképes összegbe került.. Ha esett az eső, behúzódtunk fedett helyre, ahol étkezni is szoktunk.
Remek volt.
Kérdezem, hol is van a fejlődés? 
Németh Kati